• HB Web

SM medaljer til HB

47 medaljer og 16 af dem i guld!!!

Et vanvittigt SM er veloverstået, og HB spillerne har virkelig sat sit præg på turneringen. Vi har ikke 100% korrekte statistikker år tilbage, men vi føler os ret sikre på det er historisk, så mange medaljer som kom i hus i år. ALLE spillere, også dem som ikke fik medaljer kæmpede bravt, og generelt var HB meget synlige i de mange haller som der blev spillet i. Det er utrolig dejligt at se så mange som deltog i SM, håber denne trend fortsætter, også i de normale turneringer.


Listen af medaljetagere er lang, meget lang, så sæt dig godt tilbage, og læs om alle de flotte placeringer:

U9:

Lucas Winther Nielsen Vinder af U09 C MD BADSJ sammen med Clara Amalie Hegelund Bruun, Græsted 

Lucas Winther Nielsen Nr. 2 i U09 C HD BADSJ sammen med William Haurholm-Rasmussen, Solrød Strand 

Lucas Winther Nielsen Nr. 3 i U09 C HS BADSJ 


U11

Bertram Thorndahl Balieu Nr. 3 i U11 D HS BADSJ 

Bertram Thorndahl Balieu Nr. 2 i U11 D HD BADSJ sammen med Gustav Mohr 

Gustav Kristiansen Nr. 3 i U11 D HD BADSJ sammen med Daniel Fisker Jensen, Herlev/Hjorten 

Gustav Kristiansen Nr. 2 i U11 D HS BADSJ 

Gustav Mohr Nr. 2 i U11 D HD BADSJ sammen med Bertram Thorndahl Balieu 

Gustav Mohr Vinder af U11 D HS BADSJ 

Natasja Pilvad Nr. 2 i U11 A DS BADSJ 

Natasja Pilvad Nr. 3 i U11 A MD BADSJ sammen med Sebastian Geisshirt- Rasmussen 

Sebastian Geisshirt- Rasmussen Nr. 3 i U11 A MD BADSJ sammen med Natasja Pilvad

(Sebastian blev også kåret som årets spiller i U11 rækken) 

Silje Storgaard Høyer Nielsen Nr. 2 i U11 A MD BADSJ sammen med Noah Hansen, Solrød Strand 

Silje Storgaard Høyer Nielsen Nr. 2 i U11 A DD BADSJ sammen med Astrid Kruse, Værløse


U13

Julius Heering Nr. 3 i U13 C HD BADSJ sammen med Kasper Sommer 

Kasper Sommer Nr. 3 i U13 C HD BADSJ sammen med Julius Heering 

Linus Albrektsen Nr. 2 i U13 A HD BADSJ sammen med Bertram Steen Trolle, Fredensborg 

Mikkel Jensen Nr. 3 i U13 A HD BADSJ sammen med Noah Jørding, Hørsholm 

Nora Thorndahl Balieu Nr. 2 i U13 A DD BADSJ sammen med Filippa Nordentoft Damborg, Greve 

Nora Thorndahl Balieu Nr. 2 i U13 A MD BADSJ sammen med Esben Jannes Jacobsen, Måløv 

Filippa Kjær Kjellberg Vinder af U13 M DD BADSJ sammen med Vera Sølby Tanghøj 

Filippa Kjær Kjellberg Vinder af U13 M DS BADSJ 

Filippa Kjær Kjellberg Nr. 2 i U13 M MD BADSJ sammen med Colin Brun Lillholm, Nivå-Kokkedal 

Luna Haarkjær Nr. 2 i U13 M DD BADSJ sammen med Julia Rysgaard, Solrød Strand 

Luna Haarkjær Nr. 2 i U13 M DS BADSJ 

Tobias Karmann Larsen Vinder af U13 M HD BADSJ sammen med Emil Jeppesen, Solrød Strand 

Tobias Karmann Larsen Vinder af U13 M MD BADSJ sammen med Vera Sølby Tanghøj 

Tobias Karmann Larsen Vinder af U13 M HS BADSJ 

Vera Sølby Tanghøj Vinder af U13 M DD BADSJ sammen med Filippa Kjær Kjellberg 

Vera Sølby Tanghøj Vinder af U13 M MD BADSJ sammen med Tobias Karmann Larsen 

Vera Sølby Tanghøj Nr. 3 i U13 M DS BADSJ 


U15

Patrick Reibert Hansen Nr. 3 i U15 B HS BADSJ 

Alexander Ringbæk Vinder af U15 E HD BADSJ sammen med Lukas Rathsach Lang 

Alexander Ringbæk Vinder af U15 E HS BADSJ 

Alexander Ringbæk Nr. 2 i U15 E MD BADSJ sammen med Norah Jeppesen, Værløse 

Lukas Rathsach Lang Vinder af U15 E HD BADSJ sammen med Alexander Ringbæk 

Sofie Karmann Vinder af U15 E DS BADSJ 


U17/U19

Christoffer Clausen Nr. 3 i U17/U19 A HD BADSJ sammen med Kasper Kjær Andersen 

Christoffer Clausen Nr. 2 i U17/U19 A MD BADSJ sammen med Emilie Falcke Wedege 

Emilie Falcke Wedege Nr. 2 i U17/U19 A MD BADSJ sammen med Christoffer Clausen 

Kasper Kjær Andersen Nr. 3 i U17/U19 A HD BADSJ sammen med Christoffer Clausen 

30-11-2018 Emma Igel Vinder af U17/U19 M MD BADSJ sammen med Daniel Belisario, Greve 

Isabell Christensen Nr. 3 i U17/U19 M DS BADSJ 

Isabell Christensen Vinder af U17/U19 M DD BADSJ sammen med Sofie Rehn 

Isabell Christensen Nr. 2 i U17/U19 M MD BADSJ sammen med Mikkel Frantzen, Værløse 

Sofie Rehn Nr. 2 i U17/U19 M DS BADSJ 

Sofie Rehn Vinder af U17/U19 M DD BADSJ sammen med Isabell Christensen 

Tanya Karmann Larsen Nr. 2 i U17/U19 M DD BADSJ sammen med Mathilde Gam, Holbæk


Et vanvittigt stort tillykke til alle spillere - godt gået.


Nedenfor ses en masse dejlige udvalgte billeder af spillerne...


122 visninger

Seneste blogindlæg

Se alle

Generalforsamling i Hillerød Badmintonklub

Kære medlemmer Ifølge HB’s vedtægter § 4 stk. 3 og stk. 4 indkaldes herved til klubbens ordinære generalforsamling torsdag, den 1. oktober 2020 kl. 19.00 i Cafe Fjerbolden, Hillerød Badmintonhal, Mil

HB-hallen er åben igen!

Kære HB medlemmer, Så er der godt nyt på vej. Fra og med tirsdag den 9. juni 2020 vil det igen være muligt at genoptage badminton træningen efter en længere ufrivillig nedlukning på grund af covid-19