• HB Web

SM medaljer til HB

47 medaljer og 16 af dem i guld!!!

Et vanvittigt SM er veloverstået, og HB spillerne har virkelig sat sit præg på turneringen. Vi har ikke 100% korrekte statistikker år tilbage, men vi føler os ret sikre på det er historisk, så mange medaljer som kom i hus i år. ALLE spillere, også dem som ikke fik medaljer kæmpede bravt, og generelt var HB meget synlige i de mange haller som der blev spillet i. Det er utrolig dejligt at se så mange som deltog i SM, håber denne trend fortsætter, også i de normale turneringer.


Listen af medaljetagere er lang, meget lang, så sæt dig godt tilbage, og læs om alle de flotte placeringer:

U9:

Lucas Winther Nielsen Vinder af U09 C MD BADSJ sammen med Clara Amalie Hegelund Bruun, Græsted 

Lucas Winther Nielsen Nr. 2 i U09 C HD BADSJ sammen med William Haurholm-Rasmussen, Solrød Strand 

Lucas Winther Nielsen Nr. 3 i U09 C HS BADSJ 


U11

Bertram Thorndahl Balieu Nr. 3 i U11 D HS BADSJ 

Bertram Thorndahl Balieu Nr. 2 i U11 D HD BADSJ sammen med Gustav Mohr 

Gustav Kristiansen Nr. 3 i U11 D HD BADSJ sammen med Daniel Fisker Jensen, Herlev/Hjorten 

Gustav Kristiansen Nr. 2 i U11 D HS BADSJ 

Gustav Mohr Nr. 2 i U11 D HD BADSJ sammen med Bertram Thorndahl Balieu 

Gustav Mohr Vinder af U11 D HS BADSJ 

Natasja Pilvad Nr. 2 i U11 A DS BADSJ 

Natasja Pilvad Nr. 3 i U11 A MD BADSJ sammen med Sebastian Geisshirt- Rasmussen 

Sebastian Geisshirt- Rasmussen Nr. 3 i U11 A MD BADSJ sammen med Natasja Pilvad

(Sebastian blev også kåret som årets spiller i U11 rækken) 

Silje Storgaard Høyer Nielsen Nr. 2 i U11 A MD BADSJ sammen med Noah Hansen, Solrød Strand 

Silje Storgaard Høyer Nielsen Nr. 2 i U11 A DD BADSJ sammen med Astrid Kruse, Værløse


U13

Julius Heering Nr. 3 i U13 C HD BADSJ sammen med Kasper Sommer 

Kasper Sommer Nr. 3 i U13 C HD BADSJ sammen med Julius Heering 

Linus Albrektsen Nr. 2 i U13 A HD BADSJ sammen med Bertram Steen Trolle, Fredensborg 

Mikkel Jensen Nr. 3 i U13 A HD BADSJ sammen med Noah Jørding, Hørsholm 

Nora Thorndahl Balieu Nr. 2 i U13 A DD BADSJ sammen med Filippa Nordentoft Damborg, Greve 

Nora Thorndahl Balieu Nr. 2 i U13 A MD BADSJ sammen med Esben Jannes Jacobsen, Måløv 

Filippa Kjær Kjellberg Vinder af U13 M DD BADSJ sammen med Vera Sølby Tanghøj 

Filippa Kjær Kjellberg Vinder af U13 M DS BADSJ 

Filippa Kjær Kjellberg Nr. 2 i U13 M MD BADSJ sammen med Colin Brun Lillholm, Nivå-Kokkedal 

Luna Haarkjær Nr. 2 i U13 M DD BADSJ sammen med Julia Rysgaard, Solrød Strand 

Luna Haarkjær Nr. 2 i U13 M DS BADSJ 

Tobias Karmann Larsen Vinder af U13 M HD BADSJ sammen med Emil Jeppesen, Solrød Strand 

Tobias Karmann Larsen Vinder af U13 M MD BADSJ sammen med Vera Sølby Tanghøj 

Tobias Karmann Larsen Vinder af U13 M HS BADSJ 

Vera Sølby Tanghøj Vinder af U13 M DD BADSJ sammen med Filippa Kjær Kjellberg 

Vera Sølby Tanghøj Vinder af U13 M MD BADSJ sammen med Tobias Karmann Larsen 

Vera Sølby Tanghøj Nr. 3 i U13 M DS BADSJ 


U15

Patrick Reibert Hansen Nr. 3 i U15 B HS BADSJ 

Alexander Ringbæk Vinder af U15 E HD BADSJ sammen med Lukas Rathsach Lang 

Alexander Ringbæk Vinder af U15 E HS BADSJ 

Alexander Ringbæk Nr. 2 i U15 E MD BADSJ sammen med Norah Jeppesen, Værløse 

Lukas Rathsach Lang Vinder af U15 E HD BADSJ sammen med Alexander Ringbæk 

Sofie Karmann Vinder af U15 E DS BADSJ 


U17/U19

Christoffer Clausen Nr. 3 i U17/U19 A HD BADSJ sammen med Kasper Kjær Andersen 

Christoffer Clausen Nr. 2 i U17/U19 A MD BADSJ sammen med Emilie Falcke Wedege 

Emilie Falcke Wedege Nr. 2 i U17/U19 A MD BADSJ sammen med Christoffer Clausen 

Kasper Kjær Andersen Nr. 3 i U17/U19 A HD BADSJ sammen med Christoffer Clausen 

30-11-2018 Emma Igel Vinder af U17/U19 M MD BADSJ sammen med Daniel Belisario, Greve 

Isabell Christensen Nr. 3 i U17/U19 M DS BADSJ 

Isabell Christensen Vinder af U17/U19 M DD BADSJ sammen med Sofie Rehn 

Isabell Christensen Nr. 2 i U17/U19 M MD BADSJ sammen med Mikkel Frantzen, Værløse 

Sofie Rehn Nr. 2 i U17/U19 M DS BADSJ 

Sofie Rehn Vinder af U17/U19 M DD BADSJ sammen med Isabell Christensen 

Tanya Karmann Larsen Nr. 2 i U17/U19 M DD BADSJ sammen med Mathilde Gam, Holbæk


Et vanvittigt stort tillykke til alle spillere - godt gået.


Nedenfor ses en masse dejlige udvalgte billeder af spillerne...


0 visninger