• HB Web

Medaljeregn over HB ved Sjællandsmesterskaberne 2019!

Hillerød Badmintonklub hentede hele 10 SM titler!


Derudover var der mange sølv og bronze medaljer til flere Hillerød spillere. Alexander Ringbæk blev topscorer da han lavede hattrick og hentede SM guldet i HS, HD og Mix

Der skal lyde et kæmpe tillykke til alle spillerne for de flotte placeringer 🏆


Vi vil gerne sige et kæmpe TAK til alle vores trænere (Jonas, Zhu og Kynde) for coachingen undervejs og de mange frivillige HB forældre som brugte en masse kræfter på at afvikle hele SM turneringen. Det gør virkelig en stor forskel 🙏🏻


Og endnu engang tillykke til Rosa Rasmussen, Alexander Ringbæk og Sofie Karmann med titlerne som "Årets spillere"


Vi har efter bedste evne lavet en liste og beklager på forhånd hvis vi har overset nogen:

🥇🥈🥉

Sølv U11 A* Herresingle

Lucas Winther Nielsen, Hillerød


Bronze U11 A* herredouble

Lucas Winther Nielsen, Hillerød

William Hauerholm-Rasmussen, Solrød Strand


Sølv U11 A* damedouble

Rosa Rasmussen, Hillerød

Victoria Francker, Solrød Strand


Bronze U11A* mixdouble

Rosa Rasmussen, Hillerød

Lucas Winther Nielsen, Hillerød


Guld Herredouble U13 B

Albert Hartmann-Andersen, Hillerød

Andreas Rimaas, Greve


Bronze damedouble U13 B

Rebecca Uldall, Hillerød

Malika Hellström, Hillerød


Bronze U13 M herredoube

Simon Rasmussen, Hillerød

Vitus Molander Kragh, Lillerød

Sebastian Geisshirt-Rasmussen, Hillerød

Sylvester Vittinghus Stokbro, Holbæk


Guld U13 M damedouble

Luna Haarkjær, Hillerød

Sophie La Cour Bornet, Hillerød


Bronze U 13 M damedouble

Josefine Winther Nielsen, Hillerød

Sarah Jeppesen, Lillerød


Silje Nielsen, Lillerød

Victoria Haurholm-Rasmussen, Solrød


Sølv U13 M Mixdouble

Simon Rasmussen, Hillerød

Sarah Jeppesen, Lillerød


Bronze U13 M mixdouble

Luna Haarkjær, Hillerød

Sebastian Geisshirt- Rasmussen, Hillerød


Sophie La Cour Bornet, Hillerød

Salomon Bromberg Petersen, Ringsted


Guld U 15 M damesingle

Vera Sølby Tanghøj, Hillerød


Guld U15 M damedouble

Regitze Wulffsberg, Hillerød

Vera Sølby Tanghøj, Hillerød


Sølv U15 M herresingle

Mikkel Winther Nielsen, Hillerød


Bronze U15 M herredouble

Mikkel Wither Nielsen, Hillerød

Oskar Rasmussen, Hillerød


Guld U15 E herresingle

Alexander Ringbæk, Hillerød


Guld U15 E mixdouble

Alexander Ringbæk, Hillerød

Norah Jeppesen, Hillerød


Guld U15 E herredouble

Alexander Ringbæk, Hillerød

Jonathan Melgaard, Solrød Strand


Sølv U15 E damedouble

Norah Jeppesen, Hillerød

Emilie Soelberg, Solrød Strand


Sølv U15 E damesingle

Norah Jeppesen, Hillerød


Guld Mixdoulbe U17/U19 A

Calina Jensen, Hillerød

Daniel Friis Ib, Greve


Sølv Mixdoulbe U17/U19 A

Lærke Windinge, Græsted

Shaymas Rooney, Hillerød


Sølv damedouble U17/U19 A

Calina Jensen, Hillerød

Cecilie Porsgaard Kristensen, Solrød Strand


Sølv Herredouble U17/U19 A

Shaymas Rooney, Hillerød

Martin Boe Monefeldt, Hillerød


Guld damedouble U17 M/U19M

Jasmin Nielsen, Hillerød

Anna Fich Kjellow, Måløv


Guld U17 E damesingle

Sofie Karmann, Hillerød


Sølv U17 E herresingle

Tobias Dahl Folkmann, Hillerød


Sølv U17 E herredouble

Tobias Dahl Folkmann, Hillerød

Nikolai Sæthre Rasmussen, Greve


Sølv U17 E damedouble

Malou Yde-Andersen, Hillerød

Sofie Rehn, Hillerød


Bronze U17 E damedouble

Sofie Karmann, Hillerød

Isabell Christensen, Lillerød




43 visninger

Hillerød Badmintonklub

Milnersvej 37C

3400 Hillerød